2011

16.04.2011
Campionatul European Karate Kyokushin , Vilnius, Lituania
Participanti de la noiu, Cristian Boldut si Sergiu Druhora,
Cristi a participat cu o intindere recidivata la abductori, (partea interna a coapsei), Sergiu, ca fost medaliat si la editia precedenta la - 70 kg.Sa amintim inca odata ca e primul medaliat la Europene la kumite -70 kg.
In cadrul categoriei seniori -70 kg, Sergiu Druhora a trecut in prima lupta de un sportiv din Ucraina, iar in cea de-a doua l-a intilnit din nou pe traditionalul sau adversar, vicecampionul european Lasha Katshapuridze. A fost o lupta teribila, agala pina aproape de finalul celei de-a treia runde, cind Sergiu a reusit sa se mobilizeze si sa isi adjudece victoria decisiva cu un finish de zile mari. In semifinala disputata in fata lituanianului Andrius Miseckas, Sergiu a acuzat o accidentare din luptele precedente, fiind invins cu wazari cu mawashi gedan. Evolutia lui ne-a demonstrat insa ca Sergiu e un sportiv de top aflat in ascensiune.
. Cristian Bolduţ a concurat la proba de kata, obţinând locul V. Având în vedere faptul că această probă este dominată, încă, de sportivii maghiari, locul V obţinut de Cristi , este cu adevărat o performanţă. Din pacate arbitrajul a fost unul părtinitor, lucru care a stârnit nemulţumiri generale .La arbitrarea concursurilor de kata , doza de subiectivism este destul de mare , care poate denatura realitatea .

12.03.2011
"Campionatul National Seniori
Sâmbătă, la Târgu Mureş, au avut loc "naţionalele" rezervate seniorilor A, mai exact, sportivi avansaţi care luptă pentru titlurile naţionale, ce asigură prezenţa la competiţiile internaţionale, dar şi seniorilor B, care nu fac, încă, parte din loturile naţionale. CS Vidalis a deplasat trei sportivi.
Astfel, Cristian Bolduţ a fost singurul nostru reprezentant la prima categorie, atât la kata, cât şi la kumite. La seniori B, Robert Siladi (70 kg) şi Olimpiu Cheşeli (80 kg). Pentru Siladi a fost prima competiţie. Cu toate acestea, s-a impus categoric în primul tur în faţa unui sportiv din Cluj-Napoca, dar a cedat în turul următor, simţindu-se o lipsa sa de experienţă competiţională. Olimpiu Cheşeli a trecut cu bine peste operaţia suferită la mână în urmă cu trei luni şi a revenit pe tatami. Sportivul nostru nu a putut folosi mâna dreaptă la capacitate maximă, însă, cu toate acestea, a ocupat locul III. Ei bine, Cristian Bolduţ şi-a dovedit clasa şi de această dată, ocupând prima poziţie la kata.
La proba kumite-open, Bolduţ a intrat în posesia celui de-al treilea titlu naţional, după cele câştigate în 2000 şi 2001, karateka legitimat la CS Vidalis Zalău având în palmares încă două medalii de argint la această probă. Următoarea competiţie în care vor fi angrenaţi sportivii clubului zălăuan va fi Campionatul Naţional de seniori, unde vor participa Sergiu Druhora şi, bineînţeles, Cristian Bolduţ."
din Sportul Salajean

12.02.2011
Prima competitie din acest an a fost tinut in Olanda.Campionatul deschis a Olandei , deschis pentru toate stilurile si tarile care doresc sa participe(Open).
Campionatul s-a tinut in localitatea Zutphen . De la noi a participat Sergiu Druhora , care , spre mandria si bucuria noastra a castigat locul I la cat -70 kg.

Datorită experienţei şi rezultatelor foarte bune obţinute în ultimii ani, Sergiu era cotat ca unul dintre favoriţii turneului. Desfăşurarea concursului a fost una benefica pentru sportivul nostru, el beneficiind de un tur liber. În turul 2 a avut de luptat cu un sportiv olandez pe care a reuşit să îl învingă într-un mod categoric, înainte de limită, prin serii succesive de lovituri la ficat.

Semifinala l-a aşezat faţă în faţă cu un sportiv din Suedia, meciul fiind foarte disputat. Ca şi în primul meci, Sergiu a câştigat după ce a reuşit să îşi facă adversarul knock-down, astfel toţi cei 5 arbitri au dat câştig de cauză sportivului nostru.

Competitii 2010

În 2010 blogul nostru nu a fost întreţinut corespunzător, este vina mea exclusivă .

Au fost probleme atât de natură obiectivă cât şi subiective.

La Karate kyokushin au fost rezultate foarte frumoase , cel mai bun

rezultat e clasarea lui Sergiu Druhora pe locul trei în Campionatul European ,

kumite -70 kg. Prima medalie din ţară la această categorie.Ca în fiecare an ,

deja e o obişnuinţă, Cristi Bolduţ s-a clasat în fruntea clasamentului naţional

de kata şi în top 5 la Campionatul European . Clubul a venit pe locul 7 pe ţară ,

în topul pe sportivi şi antrenori , tot prin Cristi Bolduţ.

La stgiul naţional de pregătire din iulie am primit centura "shodan" (centura neagră).

Pe judeţ am, avut doi sportivi in primii zece , Sergiu Druhora şi Cristi Bolduţ.

Campionatul National de Karate Kyokushin, 2009

Indata de 07/03/2009 la arad a avut loc CN de karate kyokushin rezervat

categoriilor de varsta seniori,tineret si juniori 1

CS Vidalis Zalau a participat la aceasta competitie cu 11 sportivi.Competitia s-a

desfasurat pe 2 categorii valorice ,seniori categoria A la proba de kata,seniori

categoria B la proba de kata+ kumite ,tineret kata + kumite categoria A+B

Categoria A reprezinta sportivii considerati avansati si care lupta pt calificarea

in lotul national ,ce va reprezenta romania la CE de la Kiev in data de04/04/2009,

iar cat. B reprezinta categoria sportivilor care sunt considerati relativ incepatori

( nu a o experienta competitionale mare ) ei nu se califica pt europene

Competitia a fost una de un nivel foarte ridicat , fiind prezenti la startul ei aproape